WIOLETA KOMAR – monodram DIVA

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

  • Data 20.08.2017
  • Godzina 19:30
  • Adres ul. Wojska Polskiego 1, Świnoujście (wejście także od ul. Matejki)
  • Miejsce Miejski Dom Kultury

WIOLETA KOMAR | Aktorka, reżyser, pedagog. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz New York Film Academy/Nowy Jork/Los Angeles. Współpracowała z New York Theatre Workshop, Rattlestick Theater, La Mamą. Rozpoznawalna i doceniana wykonawczyni spektakli w poetyce teatru jednego aktora. W jednoosobowej formule zadebiutowała w 2004 roku. Za kreację w monodramie „Diva” została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. Jej monodramy święciły także triumfy w Niemczech, Portugalii, Estonii, Czechach, Mołdawii, Rumunii, Izraelu, Armenii, Mongolii, Macedonii, Turcji, na Słowacji, Litwie, Ukrainie.

MONODRAM „DIVA” | Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych, jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady. Za jaką cenę? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści: „Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie… nago na krześle…Miałam szczęście w getcie!” Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką. W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna. Stajemy się świadkami przeżyć, które zgotował jej los.

Wykonanie: Wioleta Komar / Reżyseria: Stanisław Miedziewski / Projekt kostiumu: Magdalena Franczak / Produkcja: Teatr Rondo w Słupsku