MOBILNY INSTYTUT KULTURY | TELEWIZJA FESTIWALOWA – KLUB LITERACKI „NA WYSPIE” – LISTY DO ANI

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

  • Data 23.08.2017
  • Godzina 11:00
  • Adres Plac Wolności, Świnoujście
  • Miejsce Plac Wolności

MOBILNY INSTYTUT KULTURY | Mik to wielofunkcyjny kontener, który przemierza Europę w prezentowaniu a także poszukiwaniu kultury. Może być sceną, galerią, kinem, teatrem a także doskonałą przestrzenią do spotkań i warsztatów. Za całość kulturalnych zdarzeń w Mobilnym Instytucie Kultury odpowiedzialne jest Stowarzyszenie MiastoHolizm.

W drugim tygodniu Festiwalu Fama, Mobilny Instytut Kultury stanie na samym środku placu Wolności – centralnego miejsca Świnoujścia. Przez pięć dni, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, pełnić będzie funkcję festiwalowej sceny, galerii, a także punktu informacyjnego. Codziennie, od poniedziałku do piątku (21-25.08.2017) od godziny 11.00 do 13.00 przeobrazi się zaś w studio TELEWIZJI FESTIWALOWEJ. Dzięki współpracy ze świnoujską Telewizją Słowianin, wszystko co się tu wydarzy trafi jednocześnie do odbiorców tej stacji – wszystkie wydarzenia będą transmitowane na żywo. Obok prezentacji artystycznych uczestników Famy, gros miejsca w programie zajmą rozmowy z wyjątkowymi mieszkańcami Świnoujścia oraz, oczywiście, uczestnikami Famy. Prowadzić je będą członkowie festiwalowej Sekcji Dziennikarskiej oraz naczelny Magazynu WYSPY – Michał Taciak.

KLUB LITERACKI „NA WYSPIE” – LISTY DO ANI | Pomysłodawcy akcji, dzisiejsi członkowie Klubu Literackiego „Na wyspie” i jednocześnie spadkobiercy myśli i kontynuatorzy dzieła Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej, chcą oddać jej swoisty artystyczny hołd. Poprosili uczestników Famy oraz mieszkańców Świnoujścia o napisanie do niej listu. List kojarzy się z kartką papeterii, kopertą, ale organizatorzy akcji, wierząc, że artystów Famy stać na coś więcej poprosili o artystyczne formy korespondencji. W zaproszeniu do udziału w projekcie pisali: „Napiszcie list piosenką, spektaklem, happeningiem, ulicznym zdarzeniem. Napiszcie go dowolną formą plastyczną, obrazem czy performansem”.  Co znalazło się w torbach listonosza? Efekty projektu zostaną zaprezentowane w specjalnym projekcie poetów Klubu Literackiego „Na Wyspie” – w Mobilnym Instytucie Kultury.

Anna Beata Chodorowska-Gorzelniaska to jedna z wielkich nieobecnych Famy, co do których możemy mieć pewność, że na nasze festiwalowe życie spogląda z wysoka z wielką przychylnością. Jak może być inaczej, skoro Fama to w dużej mierze jej zasługa.

Po dzieciństwie spędzonym w Krakowie i studiach w Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz Poznaniu, w roku 1959 zamieszkała w Świnoujściu, gdzie kierowała Powiatowym Domem Kultury, a następnie podjęła pracę jako bibliotekarka. Już w 1965 roku kreśliła wizję dużej imprezy studenckiej w Świnoujściu, która rok później, z jej inicjatywy stała się faktem. Zachowane w archiwach Zrzeszenia Studentów Polskich dokumenty potwierdzają jej zaangażowanie w organizację I Ogólnopolskiego Przeglądu Studenckich Kabaretów, Teatru i Piosenki – imprezy, która zapoczątkował trwające do dziś wielkie wydarzenie młodej kultury pod nazwą Fama.

Dziełem życia Chodorowskiej był jednak przede wszystkim istniejący do dziś w Świnoujściu Klub Literacki „Na Wyspie”. Zanim powstał, jego założycielka okazała się najzdolniejszą jak dotąd w historii miasta poetką. W 1961 roku zadebiutowała wierszem „Mgła” w „Tygodniku Morskim”. Od tego czasu publikowała wiersze i opowiadania w radio, czasopismach kulturalnych i w prasie, a także w wielu almanachach szczecińskich i ogólnopolskich. Kilka jej wierszy znalazło się także w almanachu „Gaismas pilna pilseta” („Miasto pełne światła”), wydanym w 1979 w Rydze. Była również autorką artykułów i recenzji, które zamieszczano w prasie miejscowej. Spod jej pióra wyszło wiele tomików poezji i opowiadań. Ostatni tom poezji zatytułowany „Boso po ściernisku” złożony do druku w Wydawnictwie Glob, a później także w wydawnictwie Biblioteki Wojewódzkiej w Szczecinie do dziś nie doczekał się realizacji. Dwie najważniejsze pozycje prozatorskie to powieści: „Rzeka bez źródeł” i „Kinga”. Za pierwszą z nich autorka otrzymała nagrodę w Szczecińskim Konkursie Literackim. Opowiadanie „Kinga”, zawierające wątki biograficzne, do dziś pozostała w rękopisie i czeka na wydanie. Anna Beata Chodorowska była laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinach kultury, literatury i oświaty. Za działalność społeczno-kulturalną otrzymała w roku 1963 Odznakę Tysiąclecia Państwa Polskiego. Za swoją pracę została uhonorowana wpisem do Księgi Zasłużonych dla Miasta Świnoujście.