CIEPŁO, GORĄCO, WAR

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

© Festiwal Fama, projekt – Andrzej Pawełczyk

CIEPŁO, GORĄCO, WAR

Środa na Famie, to koncerty, stand-up i przez wielu wyczekiwany wernisaż wystawy sekcji sztuki wizualnych.

Dwa dzisiejsze wydarzenia odbywać się będą w ramach projektu „Zaproś Famę do siebie”. Pierwsze z nich, w filii Miejskiego Domu Kultury – Przytór, skierowane jest do najmłodszych mieszkańców prawobrzeżnego Świnoujścia – to WARSZTATY PLASTYCZNE prowadzone przez famowskich animatorów. Drugie, już na Uznamie, to wizyta w gościnnych Hamakach i koncert funkującej formacji SHAPELES.

O godzinie 17:00 zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej ms44 na otwarcie festiwalowej wystawy WAR. To najprawdopodobniej największa wystawa sztuki współczesnej w historii Świnoujścia. By pomieścić prace wszystkich zakwalifikowanych do wystawy artystów, trzeba było wynająć pomieszczenie sąsiadujące z Galerią. Kurator wystawy, Andrzej Pawełczyk, cytując słowa Zygmunta Baumana, tak opowiada o projekcie: „Dynamika i temperatura kolejnych zdarzeń zarówno tych ze sfery geopolitycznej jak i społecznej, kulturalnej rośnie coraz szybciej. Rzeczywistość z przeciwstawnymi sobie procesami zaczyna przypominać wrzątek, wypełniony wirującymi fragmentami idei, estetycznych i etycznych kanonów. Czy twórczość która jest przecież wypadkową tych procesów potrafi tę rzeczywistość zdefiniować? Czy sztuka jako element kultury może być czynnikiem łagodzącym współczesny war? A może przeciwnie, to ona poprzez przyjęty lub narzucony język dekonstrukcji i defragmentacji podnosi temperaturę?” Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.

Wieczorem Fama zaprasza do Jazz Club Central’a – SCENA. O godzinie 20:30 stand-up zatytułowany „Bo w życiu nic nie jest czarne lub białe” zaprezentuje DAVID MBEDA NDEGE – Polak i Kenijczyk, pierwszy ciemnoskóry stand-uper w Polsce. Obok scenicznej aktywności studiuje medycynę i gra na puzonie. David będzie także głównym bohaterem-narratorem koncertu finałowego Famy.

Po nim sceną zawładną muzycy. Ponownie zaprezentuje się zjawiskowa MONIKA KOWALCZYK – songwriterka, wokalistka, autorka tekstów. Później na scenę wkroczy formacja LILAC. Ich teksty to opowieści, podszyte intertekstualnościami i osobliwą obrazowością – ludzie ryby mieszają się z wizjami nuklearnej apokalipsy oraz gombrowiczowskimi mini-traktatami epistemologicznymi. W warstwie muzyczną łączą tendencje progresywne i optymistyczne, co owocuje kompozycjami różnorodnymi, wspartymi o jazzowe harmonie, post-rockową dynamikę, folkową mentalność, a niekiedy nawet i melodyjność indie-rockowych czy popowych hymnów. Zwieńczeniem wieczoru będzie kolejny muzyczny popis ŁUKASZA Z BAŁUT – artysty o wielu twarzach, autora filmów i piosenek o Bałutach (dzielnica Łodzi), którego sława wykracza daleko poza macierzyste miasto.

Uwaga! Zmiana w programie Festiwalu Fama. Zaplanowane na dziś (środa, 16 sierpnia, godz. 19:00) spotkanie inaugurujące cykl „Miejsca literatury” z udziałem Łukasza Orbitowskiego z przyczyn niezależnych od organizatorów nie odbędzie się. Na kolejne spotkanie w tym cyklu, którego gościem będzie Magdalena Kicińska, zapraszamy w czwartek, 17 sierpnia, o godz. 17:30 do Galerii Miejsce sztuki44 przy ul. Armii Krajowej 13 w Świnoujściu.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny. Program, na bieżąco aktualizowany, dostępny jest TUTAJ. Termin tegorocznej Famy to 14-27 sierpnia 2017. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

Zapisz

« »