MUZYCZNIE TŁUSTY CZWARTEK

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

© Odette Dąbrowska

MUZYCZNIE TŁUSTY CZWARTEK

Festiwalowy czwartek będzie się toczyć w rytm znakomitej muzyki – wokalistki Odette Dąbrowska i Monika Kowalczyk, muzyczne rodzeństwo – Siostry Łotry, a także znane już publiczności formacje Lilac, Hash Cookie, Swiernalis i Shapeles. Dopełnieniem festiwalowego dnia będzie spotkanie z reporterką Magdaleną Kicińską.

Startujemy o 16:00, równolegle w dwóch przestrzeniach. W filii Miejskiego Domu Kultury – Przytór rozpoczną się WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, a w Restauracji Hamaki zagrają ODETTE DĄBROWSKA oraz MONIKA KOWALCZYK. Pierwsza to pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jej utwory to zderzenie dwóch odmiennych stylistyk – melancholijnej liryki i humoru. Druga, Monika Kowalczyk, to songwriterka, wokalistka, autorka tekstów i aktorka. Podobnie jak Odette, nie wie, jak przyporządkować swoją muzykę, jak sama twierdzi, najbezpieczniej jest zamknąć ją w gatunek singer-songwriter. Chciałaby tworzyć taką muzykę, jakiej sama by słuchała, gdyby to nie były jej piosenki.

Famowskie popołudnie to spotkanie w ramach cyklu „Miejsca literatury”, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Strefy wrzenia”. Gościem Karola Maliszewskiego będzie MAGDALENA KICIŃSKA  – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikująca też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Voyage”. Jej teksty znalazły się również w kilku antologiach. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2016 roku za książkę „Pani Stefa” otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy i Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka oraz została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Spotkanie zatytułowane „1942” rozpocznie się o 17:30 w Galerii Miejsce sztuki44.

Wieczorem promenadowi spacerowicze będą tańczyć, jak im Fama zagra. Najpierw Muszlę Koncertową opanuje formacja LILAC. Łączą tendencje progresywne i poptymistyczne. Owocuje to kompozycjami różnorodnymi, wspartymi o jazzowe harmonie, post-rockową dynamikę, folkową mentalność, a niekiedy nawet i melodyjność indie-rockowych czy popowych hymnów. Początek koncertu o 18:00. O 20:00 scenę opanują SIOSTRY ŁOTRY czyli polska piosenka humanistyczna. Humanistyczna, bo szczera, aktualna, publicystyczna. Zwieńczeniem muzycznego maratonu na promenadzie będzie koncert zespołu HASH COOKIE. Początek o 21:00. Każdy ich koncert jest dokładnie przygotowaną podróżą, która poprowadzi widzów w energetyczno-nostalgiczną krainę muzyki.

Ostatnimi akordami czwartego dnia Famy będą koncerty w Jazz Clubie Cantral’a – SCENA. Tutaj doskonale znani festiwalowej publiczności SWIERNALIS oraz SHAPELES. Paweł Swiernalis to lider zespołu SWIERNALIS, wokalista, tekściarz i instrumentalista. Przez słuchaczy i krytyków doceniany szczególnie za głębokie i często kąśliwe teksty, które na długo wbijają się w pamięć. O jego debiutanckiej płycie, jeden z krytyków napisał tak: „Mariaż takich rozwiązań nie jest łatwy do opisania jednym gatunkiem, jednak skwitować go można krótko – fani mroku Nicka Cave’a i tajemnicy spod rockowego znaku Toma Waitsa będą .Draumą. Zauroczeni.” Grupę SHAPELES napędza miłość do muzyki, którą mają we krwi i bez niej nie umieją żyć. To połączenie pięciu zupełnie odmiennych świadomości w projekcji muzycznej, która to się wygnie to odkształci w procesie twórczym, lecz zawsze na końcu znajduje wspólny mianownik.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny. Program, na bieżąco aktualizowany, dostępny jest TUTAJ. Termin tegorocznej Famy to 14-27 sierpnia 2017. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

« »