FAMA SIÓDMEGO DNIA

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

GRZEGORZ UZDAŃSKI © Festiwal Dwa Brzegi, fot. Joanna Kurdziel-Morytko

FAMA SIÓDMEGO DNIA

Dziś w programie: „Miejsca literatury” z Grzegorzem Uzdańskim, „Diva” Wiolety Komar, „Wrzenie barw” sekcji fotograficznej i spora dawka muzyki – The Plantators, Przybył, Katarzyna Łopata, Odette Dąbrowska, Runforrest oraz Jabłonka.

Niedzielne przedpołudnie warto spędzić na świnoujskim deptaku. Po śniadaniu należy udać się do EL PAPA – CAFE HEMINGWAY, w menu obok kawy lub herbaty dobra muzyka. Najpierw zagrają trochę kowboje, trochę Indianie, trochę rockmani, czyli THE PLANTATORS, a po nich łączący w swojej muzyce tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa – PRZYBYŁ. Początek wydarzenia o 11:00.

O 17:00 zapraszamy do Galerii Miejsce sztuki44 na wernisaż fotografii „WRZENIE BARW”. Swoje prace, powstałe podczas warsztatów, zaprezentują uczestnicy sekcji fotograficznej. Młodzi artyści pracowali pod kierunkiem Tomka Sikory, wybitnego fotografa, który wędruje z aparatem od blisko 50 lat. Wychwytuje, oswaja i zamienia napotkane chwile w wizjonerskie kadry. Wyjątkowy styl, jak charakter pisma, wyróżnia go w czołówce polskich twórców fotografii.

Po wernisażu na galeryjnej sofie zasiądzie GRZEGORZ UZDAŃSKI, a to znak, że rozpocznie się kolejne spotkanie w cyklu „Miejsca literatury”. Uzdański śpiewa w zespole Ryby, uczy w Społecznym Gimnazjum na Raszyńskiej w Warszawie, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, prowadzi także na facebooku popularną stronę „Nowe wiersze sławnych poetów”. Przede wszystkim jednak jest autorem brawurowej powieści „Wakacje” z dwiema świetnie nakreślonymi bohaterkami. Marta – matka i Justyna – córka spędzają razem tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18:00.

Była muzyka, fotografia, literatura, czas na teatr! W Miejskim Domu Kultury o 19:30 swój znakomity i wielokrotnie nagradzany monodram „DIVA” zaprezentuje Wioleta Komar. To przejmująca opowieść o Norze Sedler, primadonnie światowych scen operowych, która podczas wojny została deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Wiele lat później po jednym z koncertów w Metropolitan Opera w Nowym Jorku śpiewaczka otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu.

Kolejne wydarzenia Famy, już muzyczne, odbędą się w Jazz Clubie Central’a – Scena. Wieczór rozpocznie koncert KATARZYNY ŁOPATY (21:00), której subtelny głos pozwala tworzyć muzykę bezpretensjonalną i intymną. O 22:15 na scenie pojawi się ODETTE DĄBROWSKA. To pianistka, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Jej utwory to zderzenie dwóch odmiennych stylistyk – melancholijnej liryki i humoru. Kolejny artysta wieczoru to RUNFORREST, czyli Grzegorz Wardęga, a w repertuarze, często improwizowana, muzyka elektroakustyczna. Koncert rozpocznie się o 23:30.

Na koniec, już w poniedziałek właściwie, bo pół godziny po północy (00:30) na scenie wyrośnie JABŁONKA. To piosenki ukształtowane przez mróz i listopadowe ciemności, bzik słowa, tumult półżywych, niepokojących bitów, kosmicznych gitar i basów. Powrót do prostej, chłodnej melodii, którą ociepla oszczędny, aksamitny, polsko szeleszczący wokal. Brzmienie zespołu jest silnie inspirowane trip hopem, brytyjską perłą lat dziewięćdziesiątych.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny. Program, na bieżąco aktualizowany, dostępny jest TUTAJ. Termin tegorocznej Famy to 14-27 sierpnia 2017. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

« »