TĘTENT KOŃSKICH KOPYT

47. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 14-27 VIII 2017

© Festiwal Fama, fot. Maria Kosińska

TĘTENT KOŃSKICH KOPYT

Na Famie nie ma weekendu. Sobota, środa czy poniedziałek? Każdy dzień jest dobry, by wypełnić go sztuką i atrakcjami. W programie na dziś koncerty formacji Hash Cookie, Runforrest, Smoking Barelz, Przybył oraz The Plantators. Obowiązkowa pozycja teatralna – monodram macierzyński Magdaleny Bochan-Jachimek. Ponadto, będzie mogli zrobić sobie „Niebko”.

Pierwsze z sobotnich wydarzeń Festiwalu rozpocznie się o godzinie 10:00 na Zielonym Rynku Pod Zegarem. Oprawę muzyczną osobom robiącym poranne zakupy zapewni formacja HASH COOKIE. Każdy ich koncert jest dokładnie przygotowaną podróżą, która poprowadzi widzów w energetyczno-nostalgiczną krainę muzyki. Cóż to będą za zakupy! Koncert odbywa się w ramach akcji „Zaproś Famę do siebie”.

Od godziny 15:00 do 17:00 DUET ANGELS, czyli Joanna Łępicka oraz Olga Michrowska, też zaproszą w podróż, ale w czasie. Animatorki przypomną i nieco przetworzą popularną przed laty podwórkową grę dziecięcą „Niebko”. Rzecz polega na wydrążeniu w ziemi niewielkiego zagłębienia i wypełnienia go drobnymi przedmiotami, z wierzchu przykrywając szkłem. Widz, którym może zostać wyłącznie osoba wtajemniczona, aby obejrzeć widoczek, musi oczyścić fragment jego powierzchni z ziemi, a w tym przypadku – piasku. Pierwsza odsłona akcji zaplanowana jest na plaży (wejście od ul. Powstańców Śląskich). W kolejnych dniach Famy ,,Niebka” rozproszone zostaną po Świnoujściu, a w finale projektu powstanie specjalna mapa, która pozwoli odkrywać kolejne miejsca.

Kolejne wydarzenie odbędzie się w w ramach projektu „Zaproś Famę do siebie”. Tym razem w gościnnych Hamakach wystąpi RUNFORREST. Pod zapożyczoną z kultowego filmu nazwą ukrywa się Grzegorz Wardęga. Jego repertuar to, często improwizowana, muzyka elektroakustyczna. Początek koncertu o 17:00.

By wysłuchać kolejnego koncertu, z Hamaków należy kierować się w prawo, potem prosto do samej promenady, następnie nieznacznie w lewo w kierunku wschodnim – u celu Muszla Koncertowa. Tutaj koncert chromatycznego duetu z Krainy Czarów, czyli SMOKING BARRELZ.  Ich mottem, które jak sami przyznają czasami jest ich przekleństwem, jest hasło „mniej możliwości, więcej kreatywności”. Cenią sobie groove, artykulację, dynamikę oraz pastelowe barwy. Koncert rozpocznie się o godz. 18:30.

Wieczorem w Miejskim Domu Kultury swój spektakl „MAMY PROBLEM. MONODRAM MACIERZYŃSKI” zaprezentuje Magdalena Bochan-Jachimek. Spektakl opowiada o pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze. Jest śmieszny, straszny i wzruszający. Scenariusz napisał mąż aktorki, trójmiejski satyryk i dramaturg, Szymon Jachimek. Spektakl wyreżyserował Jakub Ehrlich, aktor Teatru Miniatura. Początek o 20:00.

Festiwalowy dzień zwieńczą koncerty w Jazz Club Central’a – Scena. Wieczór rozpocznie PRZYBYŁ czyli projekt Sławomira Przybyła – gitarzysty i tekściarza. W swojej muzyce łączą tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. Koncert rozpocznie się o 21:30. Famową sobotę zamknie występ THE PLANTATORS. To trochę kowboje, trochę Indianie, trochę rockmani. Do końca nie wiadomo, ale jeśli podczas koncertu usłyszycie w swym sercu tętent końskich kopyt, niepokojące odgłosy wielkich kanionów czy plemienne zaśpiewy, to tylko dzięki ich niezwykłej aurze. Grają trochę folkowo, trochę rockowo-akustycznie. W tamburyn uderzają stopami, a w słuchaczy falą przepełnionego emocjami dźwięku. Początek o 22:45.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny. Program, na bieżąco aktualizowany, dostępny jest TUTAJ. Termin tegorocznej Famy to 14-27 sierpnia 2017. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

« »